T.C. KIRKLARELİ ÜNİVERSİTESİ
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Stajyer Öğrencilerimizle Smmmo’da Bir Araya Geldik

26/12/2019 10:47:04 - 26/12/2019 10:47:04 - 2192 Okunma

     Kırklareli Üniversitesi bünyesindeki Meslek Yüksekokulları 2018-2019 eğitim-öğretim yılı itibariyle 3+1 Uygulamalı Eğitime geçti.  Yapılan düzenleme ile eğitim-öğretimin 3 döneminin okulda ders, 1 döneminin işletmelerde uygulamalı olarak alınmasını öngören modelin ilk uygulaması bu dönem başlamıştı. Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Programı öğrencileri eylül ayından itibaren Kırklareli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasına bağlı iş yerlerinde uygulama yapma imkânı buldu.

     19 Aralık 2019 Çarşamba günü saat 14.00’da staj yapan öğrenciler, Kırklareli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası yetkilileri ile Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü yöneticileri Kırklareli SMMMO Başkanlığı Konferans salonunda bir araya gelerek uygulamalı eğitime ilişkin görüşlerini paylaştılar.

Kırklareli SMMMO Başkanı Faruk Azabağaoğlu, Kırklareli Üniversitesi’nin uygulamalı eğitime geçmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, stajer öğrencilere muhasebecilik mesleği ile ilgili uygulama yapma imkânı sunduklarını belirtti. Meslek yüksekokullarında uygulamalı eğitime dikkat çeken Başkan Azabağaoğlu, üniversitede diğer programlarda da uygulamalı eğitime geçilmesinin nitelikli ara eleman ihtiyacının giderilmesinde önemli olduğunu söyledi.

    Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi İskender Gümüş, meslek yüksekokulu öğrencilerinin uygulamaya ilişkin tecrübelerini artırmak ve niteliklerini geliştirmek amacıyla üniversite-sanayi, ticaret ve hizmet sektörlerinde işbirliği ile yeni bir eğitim modelinin pilot uygulamasını yaptıklarını, sektörün beklenti ve talepleri çerçevesinde istihdam odaklı bir eğitim-öğretim anlayışını yaygınlaştırmaya çalıştıklarını vurguladı. Yapılan düzenleme ile eğitim-öğretimin 3 dönemimin okulda ders, 1 döneminin ise işletmelerde uygulamalı olarak alınması şeklinde 3+1 Uygulamalı Eğitim Modelinin geliştirildiğini ve bu doğrultuda ilk uygulamanın Muhasebe ve Vergi Uygulamaları bölümünde olduğunu ifade etti.  Öğrenci odaklı bir eğitim anlayışını benimsediklerini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi İskender Gümüş, öğrencileri için staj imkânı sunan Kırklareli Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Faruk Azabağaoğlu’na ve oda yetkililerine teşekkür etti.

    Programın ilerleyen bölümlerinde Kırklareli’nde faaliyet gösteren Mali Müşavirler, muhasebecilik mesleği ile ilgili stajer öğrencilere bilgi verdi. Öğrencilerin de uygulamalı eğitim ile ilgili görüşlerini paylaştığı program, sosyal etkinlik salonunda öğrencilerin oda mensupları ile birebir görüşmeleriyle devam etti. Kırklareli Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu Muhasebe ve Vergi Uygulamaları öğrencilerinin uygulamalı eğitimi bu hafta sona eriyor.

3+1 SMMMO STAJ

Facebook Twitter Google Plus
SMMMO
Telefon Tablet Bilgisayar Bu website tüm cihazlarla uyumludur.